Czyszczenie piekarnikaCzyszczenie piekarnika

Skuteczne sposoby na mycie piekarnika

czyszczenie piekarnika, piekarnik, AGD kuchenne, porządki w  kuchni


   Jeśli nie chcemy by ciasto pachniało ostatnią pieczenią, a kurczak nie zalatywał sernikiem, powinniśmy czyścić piekarnik po każdym pieczeniu. Jednak czy jest choć jedna taka osoba, która tak robi? Zwykle czyszczenie wykonujemy, gdy piekarnik zaczyna wyglądać jak „wrota piekieł”, a przez szybkę już nic nie widać. Piekarniki, które potrafią w bardzo wysokiej temperaturze zwęglić wszystkie pozostałości pieczenia to za drogi wydatek dla każdego domostwa.

Do czyszczenia piekarnika zwykle używamy bardzo silnych środków chemicznych, a i tak nie jesteśmy w stanie doczyścić go idealnie !

Na początek gałki
Gałki piekarnika znajdują się na zewnątrz, więc wystarczy szmatka albo stara szczoteczka do zębów, która dotrze wszędzie. W większości modeli piekarników plastikowe pokrętła można zdjąć, by je dokładnie wyczyścić.
W nowoczesnych piekarnikach, pokrętła bywają chowane, które wyciska się tylko, gdy ustawiamy parametry piekarnika. Takie rozwiązanie chroni pokrętła przed zabrudzeniem.

W drugiej kolejności drzwiczki do piekarnika
Przez przeszklone drzwiczki piekarnika obserwujemy co dzieje się w środku, zatem drzwiczki i szybka muszą być czyste. Nie polecamy szorowania zapieczonego tłuszczu  druciakami ani proszkami czyszczącymi ani emulsjami ściernymi. Początkowy szybki efekt takiego czyszczenia da nam zadowolenie ale na krótko. Szybę piekarnika możemy porysować. Przez rysy gorzej widać, poza tym brud szybciej osadza się na chropowatej powierzchni. Krótko mówiąc, porysowana szyba to praktycznie zniszczony piekarnik.
Jeśli nie środki chemiczne ze sklepu, to można spróbować octem pół na pół z wodą na bawełnianej ścierce.

Kolej na środek piekarnika
Zanim użyjemy chemii sklepowej czy domowych sposobów, warto wstawić do wnętrza naczynie żaroodporne z wodą z dodatkiem octu i włączyć piekarnik z termoobiegiem. Jest to odpowiednik namaczania. Usuwanie brudu ze ścianek po tej operacji jest znacznie łatwiejsze. Można tez wykorzystać sól kuchenną, która pieczemy rozsypaną na dnie piekarnika aż zbrązowieje, a następnie usuwamy i wycieramy piekarnik. Sól ma właściwości absorbujące wilgoć i tłuszcz.
Można tez trochę inaczej to zrobić:  w dniu poprzedzającym dzień czyszczenia, należy połączyć w dość dużym naczyniu: pół szklanki płynu do naczyń, torebkę sody oczyszczonej, pół szklanki octu. Naczynie musi być duże po to, aby zachodzące między składnikami reakcje nie spowodowały wypłynięcia mikstury. Należy odczekać, aż powstała piana opadnie, rozgrzewając w tym czasie piekarnik do około 50 – 60 stopni.
Przygotowaną mieszankę trzeba dokładnie, najlepiej przy użyciu gąbki kuchennej, rozprowadzić wewnątrz piekarnika również na rusztach, blachach i drzwiczkach.
Następnego dnia pozostaje nam poświecić trochę czasu na zmycie mikstury z piekarnika. Trzeba trochę cierpliwości, bo spora ilość płynu do naczyń tak łatwo nie zejdzie, ale warto. Mamy jednak pewność, ze nie pozostanie nam w piekarniku żrąca chemia.

Chemia
Mocno zabrudzone piekarniki można doczyścić specjalnymi piankami do czyszczenia grilli i piekarników. Sprawdziliśmy wiele różnych środków i każdy działa lepiej lub gorzej. Środkiem wymagającym najmniejszego wysiłku w czyszczeniu piekarnika jest żel do piekarników amerykańskiej firmy Amway (a jednak !), jest on niestety do dostania tylko poprzez dystrybucję bezpośrednią, czyli nie do dostania w zwykłym sklepie. Jedyny mankament tego środka, jest taki, że to silny środek i trzeba bardzo porządnie umyć potem piekarnik oraz „przepalić go na pusto” przed następnym  pieczeniem .

Na koniec przepalamy piekarnik
Mimo, że dostępne w sklepach środki do czyszczenia piekarników są przystosowane do użytku w związku z żywnością, „przepalanie” piekarnika zawsze polecamy !, tak na wszelki…
Ta czynność niestety brzydko pachnie, a nawet może nam trochę nadymić w kuchni. dlatego mycie piekarnika najlepiej planować na cieple miesiące, aby można było na dłużej otworzyć w domu okna.

Ash