Jak dobrze umyć okna?Jak dobrze umyć okna?

 

okna, mycie okien, porządek w domu

Mimo, że mycie okien jest jedną z bardziej nielubianych czynności porządkowych w domu, da się to zrobić szybko i dobrze !

Na mycie okien najlepiej wybrać dzień słoneczny, ale nie upalny. W słońcu lepiej widać smugi, jednak zbyt wysoka temperatura zbyt szybko wysuszy okno i będzie trudnie domyć okno. Temperatura w zakresie 10 – 25 stopni jest optymalna. Należy pamiętać by nie myć okien w czasie mrozu, po pierwsze woda w niewielkiej ilości zamarza szybko, a po drugie szkoło w mrozie jest narażone na pękanie, jeśli potraktujemy je nawet letnią wodą.

Oczywiście mycie to nie jedyny zabieg konserwujący okna. Poza szybami warto zadbać o elementy okucia, zawiasy, klamki i uszczelki. Warto posmarować raz w roku uszczelki preparatem silikonowym, to przedłuży żywotność uszczelek na wiele lat. Elementy ruchome, metalowe, jak zawiasy, też warto posmarować jakimś preparatem natłuszczającym.

Ramy myjemy wodą z dodatkiem płynu do mycia np. naczyń. Jeśli to drewniane ramy, nie używamy preparatów z dodatkiem amoniaku, bo niszczy lakier.
Ramy PVC można myć preparatami odtłuszczającymi.

Kolejność jest prosta: - najpierw ramy okienne, potem szyby.
- płyn myjący nanosimy od góry szyby, osuszamy szybę od dołu

Należy pamiętać by po zmoczeniu szyby, jeśli jest bardzo brudna, nie trzeć ścierką ile się da, bo można uszkodzić szkło. Kurz na szybie to często drobimy pasku, tynku, drobiny z jezdni. Są to twarde drobiny zdolne porysować szkło. Dlatego warto najpierw zmoczyć okno woda z płynem i delikatnie ściągnąć pierwszy brud, a następnie powtórzyć czynność i umyć już dokładniej.

Wycierając szyby dla ułatwienia szybę zewnętrzną przecieramy np. poziomo, a wewnętrzną pionowo. To ułatwi nam rozpoznanie, po której stronie pozostały smugi.

Po umyciu warto wypolerować szyby. Jeśli nie chcemy inwestować w specjalne ścierki z mikrofibry lub specjalne pucerki to wystarczą nam ściereczki bawełniane np. stare podkoszulki :).
Do polerowania szyb nadają się tez świetnie stare rajstopy damskie, efekt gwarantowany !