Jeszcze raz o domowych sposobach sprzątania naszych babć !Jeszcze raz o domowych sposobach sprzątania naszych babć !

   Lubimy nasze domy, by były czyste i pachnące. Myjemy, szorujemy, zamiatamy, odkurzamy, nabłyszczamy i aromatyzujemy, a potem siadamy w fotelu z kawą, zmęczeni ale pełni satysfakcji i zadowolenia  oraz pewności, że znajdujemy się w czystym miejscu. Jednak czy to miejsce jest zdrowe, czy musieliśmy wydać tyle pieniędzy na taką ilość środków chemicznych?

Odpowiedź jest prosta – NIE !

Spokojnie możemy wyłączyć reklamy w telewizji dotyczące kolejnych „niezbędnych” nam środków chemicznych, które to mają nam pomóc, a właściwie prawie same posprzątać nasz dom, mieszkanie, biuro.

Odświeżacze, nabłyszczacze, płyn do zacieków z wody, aktywne cząsteczki zmywające ślady po mydle. Lista środków potrzebnych do wysprzątania mieszkania wydłuża ciągnie się w  nieskończoność.
Mydło do usuwania osadów z mydła? Czy sprawy nie zaszły już za daleko?

Dość tego nabijania w butelkę !
Po pierwsze - im bardziej aktywne są cząsteczki zamieniające nasze kuchenki w lusterka, tym więcej detergentów w naszych domach, ubraniach i środowisku. Po drugie - im wyższy stopień skuteczności i wyspecjalizowania danego środka, tym wyższa cena.

Detergenty nie są naszą jedyną opcją !
Czy można poradzić sobie bez tych wszystkich „cudów” do usuwania przebarwień wokół kranu?
Odpowiedzi znajdziemy w starych sposobach, stosowanych jeszcze przez nasze babcie, sposobach, które należało jedynie usprawnić, a nie odchodzić od nich na rzecz drogiej i wyjątkowo szkodliwej chemii.
Poniżej opiszemy proste sposoby na ekologiczne, bezpieczne dla domowników i takie sposoby utrzymania czystości, radzenia sobie z różnymi rodzajami zabrudzeń.

SODA OCZYSZCZONA, OCET, BORAKS, MYDŁO ROŚLINNE, KWASEK CYTRYNOWY, NATURALNE OLEJKI ETERYCZNE

SODA OCZYSZCZONA
Czyści i usuwa zapachy. Zmiękcza wodę, dzięki czemu zwiększa właściwości czyszczące mydła. Jest również dobrym środkiem do szorowania, gdy zrobić z niej pastę. Kupić ją można w sklepie spożywczym,  w aptece. Pakowana jest przeważnie w małych ilościach do użytku w kuchni, dostępna też w opakowaniach 1-5kg. Cena sody 1kg – 4-5 zł.


OCET
Czyści tłuszcz i kamień, usuwa zapachy, choć sam pachnie dla większości ludzi nieprzyjemnie zanim odparuje. Cena octu za 0,5 l – 2 zł

BORAKS

Czyści i usuwa zapachy. Doskonały środek dezynfekujący. Zmiękcza również wodę. Boraks jest dostępny w sklepach ze środkami piorącymi oraz drogeriach i aptekach. Cena boraksu za 1kg – 8-10 zł.

MYDŁO ROŚLINNE
Jest biodegradowalne i całkowicie nietoksyczne. Sprzedawane w formie płynnej, płatków i kostek. Najlepsze jest mydło bez syntetycznych dodatków, zapachów i barwników. Kupić je można w drogerii, w aptece, w sklepach ze zdrową żywnością, oraz przez Internet. Cena kostki – 3-4 zł,  w płynie 1 litr – 10-20 zł.

NATURALNE OLEJKI ETERYCZNE 
Naturalne ekstrakty i olejki mają właściwości, które mogą wzmocnić działania  antybakteryjne, antywirusowe środków czyszczących. Właściwości antybakteryjne: laur, kamfora, kardamon, rumianek, citronella, cyprys, eukaliptus, imbir, jałowiec, lawenda, cytryna, trawa cytrynowa, limonka, pomarańcza, sosna, rozmaryn, szałwia, drzewo sandałowe, drzewo herbaciane, tymianek. Właściwości antywirusowe: cynamon, eukaliptus, lawenda, cytryna, oregano, drzewo sandałowe, drzewo herbaciane, tymianek.
Naturalne olejki SA do kupienia w aptece i w drogeriach. Cena olejków eterycznych 12ml – 4-6 zł.

WŁASNE ŚRODKI CZYSTOŚCI
Za kilka złotych możemy sami opracować płyn do mycia podłogi! Wystarczy wymieszać składniki w misce, przelać do butelki po wodzie lub detergencie i gotowe. Najlepiej użyc butelek z rozpylaczem dającym mgiełkę a nie strumień piany. Do każdej z receptur możesz dodać dowolny naturalny olejek eteryczny (ok. 10 kropel na litr wody) - wzmocni nie tylko walory zapachowe, ale i oczyszczające.

KUCHNIA I ŁAZIENKA
środki ogólnoczyszczące
1 łyżeczka mydła w płynie lub startych wiórków z kostki1 łyżeczka boraksu¼ łyżeczki ekstraktu z eukaliptusa3 krople olejku z drzewa herbacianego2 łyżki stołowe białego octu2 szklanki gorącej wody¼ łyżeczki ekstraktu lawendowego
lub
1 łyżeczka mydła w płynie lub startych wiórków z kostki1 łyżeczka boraksu wyciśnięty sok z cytryny1 litr ciepłej wody. Wymieszaj w butelce i używaj na każdej powierzchni, z wyłączeniem szkła.


ŚRODEK DO CZYSZCZENIA PIEKARNIKA
Tą miksturę wykonujemy w szklanym naczyniu i rękawiczkach gumowych ! lepiej nie dopuścić do styczności z kablami elektrycznymi, urządzeniami grzewczymi i plastikami.
¼ szklanki sody oczyszczonej, 2 łyżeczki soli, gorąca woda, ale niewiele bo robimy pastę, nie płyn. Trzeba zostawić na 5 ok. minut.
lub
2 łyżeczki płynnego mydła, 2 łyżeczki boraksu, 1 litr ciepłej wody. Należy spryskać piekarnik i zostaw na 20 minut, następnie zmyj. W przypadku trudnych plam, przetrzeć stalową myjką z sodą oczyszczoną. Trzeba pamiętać o rękawiczkach, soda podrażnia skórę.


ŚRODEK DO CZYSZCZENIA ODPŁYWU
½ szklanki boraksu, odpływ zalej 2 szklankami wrzącej wody
lub
¼ szklanki sody oczyszczonej w odpływie i zalej ½ szklanki octu, zakryj odpływ i zostaw na 15 minut. Zalej 2 litrami wrzącej wody.


ŚRODEK DO CZYSZCZENIA SEDESU
¼ szklanki sody oczyszczonej wsypać do muszli klozetowej i skropić octem. Zostawić na ½ godziny. Należy potem przetrzeć i zmyć. Jeśli są plamy można dodać boraksu.


ŚRODKI DO CZYSZCZENIA PŁYTEK CERAMICZNYCH I PODŁÓG
¼ szklanki octu, 3,5 litra ciepłej wody


UMYWALKI, WANNA, KAFELKI
½ szklanki sody oczyszczonej, 2-3 łyżki mydła w płynie. Uwaga – w przypadku wody miękkiej lepiej dodać mniej mydła i trochę octu. Fugi między kafelkami będą jak nowe, jeśli wyczyścimy je papką sody z wodą.


ŚRODEK DO USUWANIA PLEŚNI
½ szklanki octu,½ szklanki boraksu. Trzeba zmieszać w ciepłej wodzie.


ŚRODEK DO MYCIA SZYB
2 łyżeczki octu na 1 litr ciepłej wody.
lub
2 łyżeczki boraksu i 3 szklanki wody.
Wytrzeć do sucha gazetą lub damskimi pończochami, rajstopami, aby uniknąć smug.


CZYSZCZENIE PODŁÓG DREWNIANYCH
1,5 szklanki octu, 1,5 szklanki ciepłej wody, 20 kropli olejku miętowego. Mieszać w butelce i spryskiwać małe powierzchnie, a następnie wytrzeć.

Ash