Proste sposoby na czystość w domuProste sposoby na czystość w domu

  Kto sprząta swoje mieszkanie, wie jak to robić i czym to robić. W sklepach środków do czyszczenia każdego rodzaju zabrudzenia jest "więcej niż dużo".
Jednak moim zdaniem ten "urodzaj" na środki czyszczące służy bardziej producentom niż konsumentom. W rzeczywistości wystarczy kilka podstawowych i bardzo tanich składników by stworzyć własny specyfik do usuwania zabrudzeń i o tym jest poniższa treść.

Osadzający się kamień, pleśń i osad z mydła, zatkanie  rur odpływowych i ulatniający się z nich przykry zapach to naturalne konsekwencje użytkowania łazienki.
Aby odzyskała czystość i świeżość, nie koniecznie musisz kupować drogie środki - w ich miejsce wystarczy mieć zapas octu, sody oczyszczonej i soli oraz wiedzieć, jak z nich korzystać.

Oto kilka sposobów na sprzątanie.

Śnieżnobiałe fugi

kafelki1.jpg

Brudne fugi można potraktować octem, szorując je starą szczoteczką do rąk, ważne by miał dość twarde włosie. Po użyciu octu, jeśli jego zapach jest zbyt mocny, wystarczy przewietrzyć pomieszczenie.

Czysty zlew

zlew2.jpg

Użyj sody oczyszczonej "pudrując" zlew. Ja dodatkowo posypałem jeszcze zlew proszkiem do pieczenia. Potem czas na ocet, ale nie tak po prostu... Aby nie nadużywać octu, najlepiej przelać go pustej butelki po jakimś środku czyszczącym z atomizerem. Może to być butelka po płynie do mycia szyb. Tak rozprowadzając ocet po naszym przypudrowanym zlewie, oszczędzamy sam środek, a jednocześnie mamy panowanie nad równomiernym naniesieniem. Potem najlepiej zastosować metodykę pracy amerykańskich gospodyń domowych - zostawić pieniącą się substancję w spokoju i zająć się przez kilka chwil czymś innym, np. potraktować w ten sam sposób umywalkę, wannę, czy też brodzik prysznicowy. W tym czasie w kuchni, substancja w zlewie popracuje sobie sama, gdy do niej wrócimy, będzie spieniona i lekko jakby zważona - idealna do użycia przy pomocy zmywaka, by przetrzeć zlew i jego zakamarki. Nie trzeba już mocno, ani długo szorować, bo nasz środek czyszczący pracował sam, gdy byliśmy w łazience :)

Efekt poniżej

zlew3.jpg


Kafelki jak lustro


kafelki4.jpg

Mydlany nalot z kafelków łatwo usunąć przy pomocy mieszanki soli emskiej i płynu do mycia naczyń. Osobiście wolę użyć płynu amerykańskiej firmy Amway pod nazwą L.O.C. Jest do kupienia w formie koncentratu w  jednolitrowych butelkach, ale zapewniam, że tańszego płynu do szerokiego zastosowania nie kupi się w żadnym markecie. Płyn ten ma jeszcze jedną wielka zaletę - powoduje obniżenie napięcia powierzchniowego wody. W uproszczeniu - powoduje, że nasza woda miejska zachowuje się jak miękka woda, a więc środki myjące stają się skuteczniejsze i bardziej się pienią. Jeśli to dla kogoś ważne, to dodatkowo L.O.C. jest w pełni biodegradowalne.

Ash