Remont w domu. Jak pozbyć się kurzu, pyłu i trwałych zabrudzeńRemont w domu. Jak pozbyć się kurzu, pyłu i trwałych zabrudzeń


   W wakacje wiele osób decyduje się na remont mieszkania. Opisujemy sposoby na pozbycie się kurzu, pyłu i mocnych zabrudzeń, których nie da się uniknąć podczas robót.
Dzięki zaplanowaniu czynności i wyborze dobrej jakości mechanicznych środków czyszczących,
 sprzątanie może być szybkie i skuteczne.
Sprzątanie zajmie mniej czasu i pracy, a remont bardziej będzie się nam kojarzyć nie z ciężką pracą i nerwami, tylko z pięknym efektem końcowym, jeśli i podczas robót i po ich zakończeniu zadbamy o porządki.
Szlifowanie, tynkowanie i malowanie stanowią główne prace. Wiadomo, że meble i wszystkie przedmioty pokrywają się pyłem, podłogi plamami po farbie i tynku, mamy brudne okna i drzwi. Jak poradzić sobie z tym wszystkim? Przedstawiamy kilka sprawdzonych zasad.

Sprzątanie „od góry do dołu"

Porządki zaczynamy od czyszczenia najwyższych poziomów mieszkania, tzn. od sufitu, potem przechodzimy do mycia lamp, ścian, mebli i okien. Jako ostatnie zmywamy podłogi. Gdy w czasie remontu powstaje pył, wodę „wprowadzamy" dopiero, gdy wcześniej usunęliśmy kurz. Inaczej pył zamieni się w błoto trudne do zmycia. Sprzęt i środki czyszczące dobieramy do poszczególnych prac. Gruz usuniemy przemysłowym odkurzaczem, a pył i drobniejsze odłamki - specjalną szczotką. Można już kupić akcesoria wyposażone jednocześnie we włosie i w gąbkę, które zapobiegają wzbijaniu się kurzu w powietrze.

Szczotka do zadań specjalnych

Do zamiatania drewnianych podłóg najlepsze są szczotki. Zwracajmy uwagę na ich miękkość włosia, unikniemy zadrapań i zarysowań. Jeśli szczotka ma kształt główki niczym trapez, dotrze do każdego kąta. Są też w szczotce „zderzaki", których cel to ochrona ścian i mebli przed obiciami.
Po remoncie trzeba zadbać o okna, parapety, futryny drzwi lub listwy przypodłogowe. Mogą się zabrudzić nawet przy zastosowaniu warstw ochronnych. Jeżeli to plamy z farb na bazie wodnej, wystarczy wyczyścić framugę wilgotną ściereczką. Doprowadzenie do odpowiedniego stanu powierzchni mebli możliwe jest nawet na sucho. Pomocna jest mikroaktywna ścierka, która usunie pył.

Mop dobry na kurz

Pamiętajmy o zakamarkach – klamkach, drzwiach, włącznikach światła i kontaktach. Kurz osiada wszędzie. Przyda się mop. Tym płaskim zmyjemy podłogę, ściany i sufit. Wybierajmy produkty, których nakładki wykonane są z mikroaktywnych włókien. Drążek teleskopowy pozwoli natomiast dotrzeć do miejsc, do których rzadko sięgamy, ale także odciąży nasz kręgosłup.
Są i inne rodzaje mopa. - Do usuwania uporczywego brudu z podłogi, np. zaschniętych plam po farbie czy tynku, używajmy mopów paskowych - mówi Grażyna Szabuniewicz, brand manager w firmie Vileda. - Udogodnieniem są także specjalistyczne systemy czyszczące, wyposażone w tzw. „wyciskacze", które umożliwiają wyżymanie mopa bez konieczności moczenia rąk. Są to rozwiązania skuteczne, praktyczne, przyjemne dla skóry rąk oraz gwarantujące nam szybkie sprzątanie.Źródło: regiodom.pl
Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: Vileda