SPRZĄTANIE BEZ CHEMII. DOMOWE SPOSOBY NA WYKORZYSTANIE OCTU W PORZĄDKACHSPRZĄTANIE BEZ CHEMII. DOMOWE SPOSOBY NA WYKORZYSTANIE OCTU W PORZĄDKACHSPRZĄTANIE BEZ CHEMII. DOMOWE SPOSOBY NA WYKORZYSTANIE OCTU W PORZĄDKACH

porządki w domu, sprzątanie, ekologia, domowe sposoby

   Ocet  jest dobry  nie tylko do przygotowywania posiłków, marynowania grzybków czy ogórków. Jest bardzo przydatny do utrzymania czystości choćby w łazience i kuchni. Ocet spirytusowy ma najlepsze właściwości.
Do sprzątania najbardziej nadaje się ocet spirytusowy. Jest tani i ma najlepsze właściwości przydatne do sprzątania.
Np. doskonale wybiela zszarzałe fugi terakoty i glazury, wystarczy trochę potrzeć szorstka gąbką nasączoną octem.

UWAGA !  Ocet spirytusowy działa równie niekorzystnie na nasza skórę, co środki chemiczne, dlatego zawsze używając go należy włożyć rękawiczki

Na pleśń użyj ocet
Można zwalczyć pleśń w domu bez użycia mocnej, drażniącej chemii. Wystarczy ocet. Wykwity pleśni możemy usunąć mechanicznie, przecierając je szmatka lub gąbką z roztworem octu. Jeśli wykwit jest silny możemy użyć octu nierozcieńczonego. W tym celu musimy dobrze zwilżyć szmatkę octem spirytusowym, wetrzeć go w zainfekowane miejsce i pozostaw na ok. trzy dni. Nieprzyjemna woń octu zniknie po kilkunastu godzinach. Po ok. trzech dniach pleśń powinna obumrzeć i wystarczy ja usunąć. Pozostałości wykwitów pleśni należy umyć wodą z mydłem i dobrze osuszyć to miejsce choćby papierowym ręcznikiem.

KAMIEŃ W SEDESIE
Z warstwą kamienia w sedesie można poradzić sobie mieszanką trzech środków spożywczych: sody oczyszczonej, soli i octu. Wystarczy wymieszać trzy łyżki sody z trzema łyżkami soli kuchennej. Wsypujemy mieszankę do sedesu i zalewamy szklanką octu. Po kwadransie, pół godzinie, wlewamy dwie szklanki gorącej wody, lecz ostrożnie by muszla nie pękła. Po wyszorowaniu szczotką, spuszczamy wodę i gotowe.
Tak samo możemy poradzić sobie z zapchanymi odpływami w umywalkach czy zlewach. W tym przypadku możemy śmiało lać wrzątek, efekt będzie spotęgowany.

OSAD W KABINIE PRYSZNICOWEJ
Na osad mydlany w kabinie najlepiej zrobić roztwór octu z wodą w proporcji 1:2 i dodać trochę płynu do mycia naczyń. Najlepiej przelać całość do butelki ze spryskiwaczem dla wygody stosowania. Ten preparat możemy stosować w całej łazience, zarówno na lustra, jak i glazurę, umywalkę, brodzik, wannę.

OCET i AGD
Sprzęt domowy wymaga czyszczenia. Zmywarka, pralka, ekspres do kawy oraz inne sprzęty również wymagają czyszczenia. Zmywarkę możemy raz na jakiś czas wlać szklankę octu do miseczki ustawionej na górnej szufladzie i włączyć puste urządzenie na pełen cykl. Pamiętajmy jednak, żeby sprawdzić, czy w instrukcji nie ostrzeżenia przed użyciem octu w naszym modelu zmywarki.
Octem możemy również wyczyścić ekspres do kawy. Zabieg ten jest potrzebny, gdy przygotowywana kawa jest słaba lub gorzka. Do zbiornika na wodę wlewamy dwie szklanki octu i szklankę wody. Wkładamy filtr i włączamy ekspres. Wymieniamy filtr, nalewamy do ekspresu czystą wodę i włączamy pełny cykl pracy – czynności te powtarzamy do momentu, gdy zaniknie zapachu octu.
Ocet upora się też z nalotem po herbacie i kawie, który pojawia się w termosie. Musimy nalać do termosu ciepłą wodę z dodatkiem 1/4 szklanki octu. W tym przypadku możemy się też wspomóc, dosypując nieco proszku sody oczyszczonej. Zakręcamy termos i potrząsamy nim mocno. Na koniec wylewamy płyn i dokładnie płuczemy termos.

CZYSZCZENIE DYWANU I WYKŁADZIN
Ocet może posłużyć też do odświeżenia wyglądu dywanu lub wykładziny. Do czterech litrów wody dodajemy szklankę octu spirytusowego. W roztworze zanurzamy miękką szczotkę, którą następnie szorujemy miejsca, w których chodnik jest wgnieciony i zdarty. Po tym zabiegu włókna wykładziny podniosą się i wgniecenia staną się mniej widoczne. Wtartego roztworu nie trzeba spłukiwać.
W związku z tym, że ocet zabija bakterie, możemy użyć go do zdezynfekowania używanych ubrań. Używaną odzież przed pierwszym ubraniem wystarczy wyprać dodając do pralki szklankę octu.
Gdy ubrania są pożółkłe namoczmy je w roztworze z 12 części wody i jednej części octu. Namaczanie powinno trwać kilka godzin. Następnego ubrania pierzemy jak zawsze.

ZASIKANY MATERAC
W związku z tym, że ocet zabija bakterie, a to dzięki bakteriom czujemy nieprzyjemne zapachy. Gdy mamy zasikany materac przez nasze zwierzaki, lub nawet dziecko, możemy do przetrzeć pianą z roztworu octu z wodą oraz dowolnym płynem do mycia. Proporcje jak w przypadku ubrań.