Domowe porządki bez chemii !

Tanie i ekologiczne sprzątanie domu.


TKANINY - Środki do prania

Przestawiając się z prania z użyciem detergentów na pranie z użyciem środków z mydłem, trzeba wyprać raz ubrania w samej sodzie. Zapobiegnie to reakcji detergentów z mydłem, która może powodować żółknięcie tkanin.


Przepis na mydło do prania

1/3 szklanki sody i 1,5 szklanki mydła (płynnego lub płatków). Jeśli woda jest twarda, dodać ? szklanki sody lub ? szklanki octu do pierwszego płukania. Jeśli zabrudzenia są mocne - dodać ? szklanki boraksu.


Wstępne namaczanie

Mocno zabrudzone ubrania trzeba namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem ? szklanki sody przez ok. 30 min. Potrzeć plamy płynnym mydłem. Aby przywrócić biel bawełnianym skarpetkom, ściereczkom, wygotować z plasterkami cytryny – która jest naturalnym wybielaczem. Oczywiście należy zwracać uwagę na rekomendowaną zalecaną prania!


Usuwanie plam

Jest kilka rozwiązań alternatywnych dla wywabiaczy plam. Proponujemy przetestować najpierw poniższe mieszanki na skrawku tkaniny, a następnie zmyć po nałożeniu. Plamy z ziemi - przetrzeć roztworem z 2-4 łyżek sody z ciepłą wodą. Owoce i wino - natychmiast zasypać solą lub gorącą wodą. Krew - zanurzyć w zimnej wodzie i usunąć za pomocą wody utlenionej. Rdza - moczyć w kwaśnym mleku lub soku z cytryny i przecierać solą. Tłuszcz - zalać wrzącą wodą, a następnie zasypać sodą oczyszczoną. Przypalenia z żelazka - przetrzeć cytryną. Długopis na tkaninie - przetrzeć octem. Guma do żucia - powinna wykruszyć się z materiału , jeśli dobrze zmrozimy go w zamrażarce. W przypadku głębokiego wniknięcia w tkaninę można ją zetrzeć oliwką dla dzieci nałożoną na patyczek do uszu.

Czyszczenie podłóg drewnianych

1,5 szklanki octu, 1,5 szklanki ciepłej wody, 20 kropli olejku miętowego.
Trzeba wymieszać w butelce i spryskać małe powierzchnie, a następnie je przetrzeć.

Kuchnia i łazienka

Środki ogólno-czyszczące

1 łyżeczka mydła w płynie lub startych wiórków z kostki,  łyżeczka boraksu, ? łyżeczki ekstraktu z eukaliptusa,
 3 krople olejku z drzewa herbacianego, 2 łyżki stołowe białego octu, 2 szklanki gorącej wody, ? łyżeczki ekstraktu lawendowego

lub

w płynie lub startych wiórków z kostki, 1 łyżeczka boraksu, wyciśnięty sok z cytryny, 1 litr ciepłej wody
Należy wymieszać w butelce i używać na każdej powierzchni, oprócz szkła.


Środek do czyszczenia piekarnika

? szklanki sody oczyszczonej, 2 łyżeczki soli, gorąca woda w odpowiedniej ilości do utworzenia pasty.
Należy to zostawić na 5 minut. Trzymać z daleka od kabli i elementów grzejących.

lub

2 łyżeczki płynnego mydła, 2 łyżeczki boraksu, 1 litr ciepłej wody.
Spryskać piekarnik i zostawić na 20 minut, następnie umyć dokładnie. W przypadku trudnych plam, przetrzeć
stalową myjką z sodą oczyszczoną. Należy pamiętać o rękawiczkach, soda podrażnia skórę.


Środek do czyszczenia odpływu

? szklanki boraksu wsypać do odpływu i zalać 2 szklankami wrzącej wody

lubzlew.jpg

Jeśli nie ma pod ręka stosownego środka chemicznego do odtykania zlewu lub nie chcemy stosować chemii. Potrzeba jedynie sody oczyszczonej, ocet destylowany, korek do zlewu i wrzątek.

Potrzebne rzeczy:
1/4 – 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 1/2 – 1 szklanka białego octu destylowanego, kilka litrów wody, korek do zlewu
- Przed rozpoczęciem należy opróżnić zlew oraz usunąć sitko z odpływu.
- Należy wsypać do odpływu sodę oczyszczoną. Musi ona wpaść do środka.
- Następnie należy wlać do odpływu połowę octu i szybko zatkać go korkiem, by uniknąć przedostania się oparów
na zewnątrz. Jak już przestanie szumieć wlać drugą połowę octu i znów go szybko zatkać.
- Po około 15-30 min. trzeba odetkać zlew i zacząć wlewać wrzątek wprost do odpływu. należy to robić ostrożnie,
wolnym strumieniem.
- W zależności od stopnia zatkania zlewu możliwe, że będzie trzeba powtórzyć cały ten proces 2, a nawet 3 razy.

Czy to zlewozmywak czy umywalka, jeśli jest zatkany to nie spełnia swojej funkcji. Nie można umyć rąk, brudne naczynia wypełniają cały zlew. Aby szybko i skutecznie odetkać zlew, trzeba wiedzieć co jest przyczyna zatkania  odpływu. Resztki jedzenia czy włosy. Wszystko to tworzy nieprzepuszczające wody korki. Oto kilka sposobów radzenia sobie bez środków chemicznych:

Wrząca woda
Najstarsza i najprostsza metoda pozwalająca przetkać zlewozmywak. To najprostszy sposób na przetkanie odpływu w kuchni. Gorąca woda rozpuszcza tłuszcz, który tworzy barierę dla przepływającej wody. Wrzątek wlać do rury  kanalizacyjnej. jeden garnek wrzątku to może być za mało. Skuteczność znacznie podnosi dodanie sporej ilości soli.

Ocet
Doskonały sposób na zatkane rury. Jeśli metoda z wrzącą wodą nie działa, należy sięgnąć po ocet. Wymieszać równe porcje octu, soli i sody oczyszczonej, a następnie dodaj cztery razy więcej gorącej wody. Wleć mieszankę bezpośrednio do odpływu i odczekaj kilka minut.

Cytryna i soda
Sok z cytryny i soda rozpuszczą nagromadzony tłuszcz. Jeśli nie ma cytryny, ocet będzie skutecznym zamiennikiem. Łyżkę sody oczyszczonej wsypać do zlewu i zalać połową szklanki soku z cytryny lub octu. Efekt będzie bardzo szybki.Łazienka i kuchnia – ocet i soda oczyszczona

Soda i ocet to świetny środek wybielający i zabijający zapachy. Owszem, ocet nie jest przyjemny, ale można przewietrzyć – więc korzyść podwójna.
Ocet i soda jako papka czyszcząca świetnie sprawdzi się do czyszczenia fug, armatury, płytek ceramicznych, naczyń szklanych, metalowych, ceramicznych.
Taką papką jako pastą ścierną wybielimy fugi, usuniemy plamy po kawie, wyszorujemy dzbanki po herbacie, umyjemy zlew, umywalkę, kran. Aby spotęgować efekt przy bardzo brudnych elementach, lub zatkanych odpływach prysznica, umywalki – należy użyć bardzo gorącej wody. Trzeba zasypać odpływ sodą, a następnie wlać wodę. Należy pamiętać jednak o bezpieczeństwie i nie pochylać się nad odpływem w momencie wlewania wody, bo reakcja jest dość gwałtowna. Jeśli nie poskutkuje za pierwszym razem, można wlać gorąca wodę z sodą i zostawić to na noc, a rano wlać znów bardzo gorącą wodę.Soda i ocet, goździki, herbata, kawa – odświeżacze zapachów

Do szafki na buty, lodówki, bagażnika w samochodzie i innych miejscach, gdzie może być nieprzyjemny zapach, a nie możemy od razu tych miejsc wyszorować, wstaw miseczkę z sodą i watę nasączoną octem. Można do tej mieszanki dodać sok z cytryny, wtedy nie tylko neutralizujemy nieprzyjemne zapachy, ale jeszcze dodajemy nutkę zapachu cytrynowego. Do lodówki można tez włożyć woreczek z mielona kawą, doskonale pochłania nieprzyjemne zapachy.
W szafie można umieszczać małe woreczki z goździkami.

Zaparzoną herbatę z cytryną przelaną do butelki z dobrym atomizerem, takim tworzącym drobniutką mgiełkę, można użyć jako odświeżacza powietrza w domu. Dokładnie to samo można zrobić z mieszanką octu, wody i sody. Zapach octu szybko zniknie i pozostanie tylko zapach świeżości.


Usuwanie tłustych plam, sierści, kurzu
Kurz z liści najłatwiej usunąć wewnętrzną stroną skórki od banana, będą błyszczeć.
Meble drewniane można przetrzeć ściereczką z dodatkiem oliwy dziecięcej, przy okazji impregnuje to drewniana powierzchnię, należy tylko pamiętać by oliwy nie było za dużo i koniecznie trzeba ja dobrze zetrzeć. Z mebli skórzanych można kurz i brud zmywać za pomocą mieszanki octu i oleju lnianego proporcji 1:1.
Sierść, włosy z mebli tapicerowanych można usuwać przy pomocy specjalnych walców klejących lub szerokiej taśmy klejącej.
Tłuste plamy z dywanu, wykładzin, można usuwać talkiem, lub soda oczyszczoną. Należy zasypać plamę i zostawić na kilka godzin by tłuszcz się wchłonął, a potem zebrać wszystko choćby odkurzaczem.


Osad w czajniku

czajnik.jpg
Osad w czajniku zarówno tradycyjnym jak i elektrycznym dotyczy głównie osób mieszkających w mieście, a więc większości z nas.
Są proste sposoby na ten osad. Wystarczy wlać do czajnika roztwór 1:1 wody i octu i zagotować, jeśli osad jest gruby można gotować dość długo aż oderwie się wszystko, lub powtórzyć gotowanie. Drugą receptą jest to samo działanie, ale zamiast octu należy użyć kwasku cytrynowego  w proszku.
Ponadto warto wiedzieć, ze jeśli w czajniku pozostaje woda i stoi w nim nawet jeśli nie używamy czajnika, to kamień się odkłada znacznie szybciej. Jeśli czajnik ma w sobie warstwę kamienia, to potrzeba więcej energii (pod każda postacią) by zagotować wodę. Dla oszczędności energii warto tez pamiętać by gotować tylko tyle, ile potrzebujemy. Dobrze jest „zafundować” czajnikowi  kąpiel w occie lub kwasku cytrynowym raz w miesiącu.Jak usunąć plamy z drewnianych mebli?
Drewniane Meble - plamy od gorących naczyń i plamy od wody.

Drewniane meble nie lubią wody, trzeba o tym pamiętać, biorąc się za ich mycie. Używamy tylko wilgotnej ściereczki. Unikamy szorstkich ścierek i detergentów, bo mogą odbarwić powierzchnie drewniane.
Do najczęstszych chyba plam na drewnianych meblach należą te po gorących naczyniach i wodzie. Na te plamy potrzebna nam jest oliwa z oliwek i sól. Robimy z nich papkę, która nakładamy grubo na plamę na okres ok. trzech godzin.
Plamy z wody również usuwamy mieszanką oliwy z oliwek i soli, ale na ściereczce, wystarczy dobrze przetrzeć takie miejsce.


zelazko.jpg
Jak czyścić brudną płytę żelazka?

Nic tak nas nie zdenerwuje przy prasowaniu jak niedopatrzenie, że płyta żelazka jest brudna i pobrudzi nam trwale ubranie, które nadaje się wtedy najczęściej do wyrzucenia.
Jeśli już zauważymy zabrudzoną płytę jest na to kilka sposobów bez konieczności pędzenia do sklepu bo wymyślne środki chemiczne.

Sól kuchenna i kawałek materiału:
Posypujemy materiał solą i ciepłym żelazkiem prasujemy go aż osad całkowicie zniknie.


Ocet na gorąco i szmatki:

Rozgrzewamy mocno żelazko i wyłączamy z prądu. Następnie nasączoną octem szmatką trzemy płytę żelazka do skutku. Zakamarki, wgłębienia czyścimy np. pałeczkami do uszu również nasączonymi octem.
Żelazko musi być gorące by ocet działał najlepiej.

Sól kuchenna, ocet, szmatki, woda destylowana:
Sporządzamy roztwór z octu i soli s stosunku 1:1. Roztwór  podgrzewamy, ale nie gotujemy. Moczymy szmatkę w gorącym roztworze i czyścimy żelazko. Po tym zabiegu należy przetrzeć płytę żelazka wodą destylowaną.

Czyszczenie zbiornika na wodę:
Za pomocą roztworu z wody i octu 1:1 oczyścimy zbiornik na wodę. Roztwór wystarczy wlać do zbiornika i włączyć żelazko. Można wlewać od razu gorący roztwór. Powtarzamy czynność do skutku.
Można więc czyścic żelazko bez chemii, czyli tanio i skutecznie.

Co zamiast chemicznych środków?
Zamiast toksycznych środków możemy posłużyć się tymi, które są bardziej naturalne i które posiadamy w domu. Należy pamiętać, że środki ekologiczne wcale nie muszą być drogie, aby były skuteczne. Domowej roboty środki czyszczące do mebli, są zdecydowanie zdrowsze, nie wywołują alergii.

Pielęgnacja mebli
Poniżej znajduje się prosty i skuteczny przepis na płyn do czyszczenia mebli. Jest on szczególnie zalecany do mebli z drewna nielakierowanego. Doskonale je wyczyści, a także nada im piękny zapach. Dodatkową zaletą płynu jest to, że meble będą zakonserwowane.

Składniki:
- 1 szklanka oliwy z oliwek
- 1/2 szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny

Przygotowanie:
Oliwę z oliwek połączyć z sokiem z cytryny i porządnie wymieszać.
Tak przygotowanym płynem polerujemy meble przy użyciu miękkiej szmatki. Zapobiega to powstaniu specyficznych śladów.
Odświeżyć meble możemy też przy użyciu rozpylacza, do którego wlewamy wodę oraz kilka kropel ulubionego olejku, np. miętowego, albo cytrynowego. Substancję trzeba rozpylić na szmatkę i polerować meble okrężnymi ruchami.

Odkurzanie drewnianych mebli
Jest mnóstwo metod na usunięcie kurza środkami naturalnymi – jedną z tych metod jest czarna herbata. Zaparzamy mocną czarną herbatę, gdy wystygnie, używając szmatki, czyścimy meble. To prosty, niezawodny i ekologiczny sposób na odświeżenie mebli.

Meble ratanowe i z wikliny
Takie meble są narażone na pękanie z powodu przesuszenia. Zalecane jest natłuszczenie powierzchni przez nacieranie olejem słonecznikowym albo roślinnym. Potem trzeba je przetrzeć szmatką. Można przed nałożeniem oleju lekko je podgrzać – olej lepiej i głębiej się wchłania.
Warto stosować takie naturalne sposoby bo taniej i zdrowiej, szczególnie jak mamy w domu alergików lub dzieci.