Usuwanie graffitiUsuwanie graffiti    Graffiti jest zmorą współczesnych miast. Nie ma chyba budynku w naszych miastach, który nie byłby narażony na „występy” grafficiarzy. Zarówno budynki użyteczności publicznej, szkoły, jak i nieruchomości prywatne są pomazane lub będą.

Na oba stany jest jednak rada.
Jeśli budynek, czy pojedyncza ściana jest już pokryta graffiti, można je usunąć. Jeśli żaden grafficiarz jeszcze się nie wyżył na danym murze, można go zabezpieczyć by dało się późniejsze rysunki łatwo i tanio usunąć.
Usuwanie graffiti ze ścian niezabezpieczonych jest kłopotliwe, czasochłonne i prawie nigdy nie daje efektu całkowitego pozbycia się rysunków bez śladów. Dlatego warto profilaktycznie pokryć ściany powłoką antygraffiti.
Do impregnacji murów służy wiele środków, które dzielą się na podstawowe kategorie trwałych i nietrwałych. Trwałe różnią się od tych drugich, tym że mają po prostu dłuższy okres gwarancji i nie zmywają się tak łatwo przy usuwaniu graffiti. Środki te są produkowane m.in. przez firmy niemieckie, belgijskie i polskie. Ich zadanie to przede wszystkim impregnacja poprzez wnikanie w głąb struktury danej powierzchni, kamienia czy cegły  tworząc nieprzepuszczalną powłokę dla farby. Taka powłoka antygraffiti jest odporna na rozpuszczalniki, a umożliwia zmycie graffiti nawet przy użyciu jedynie gorącej wody pod cieśnieniem. Powłoki antygraffiti występują w odmianach matowej, satynowej i błyszczącej. Ich wspólną cechą jest to, że podnoszą nieznacznie nasycenie koloru ściany, na którą są nakładane. Można to chyba jednak uznać za pozytywny skutek uboczny jeśli kolor cegieł czy tynku zyska trochę na ożywieniu koloru.
Powłoki antygraffiti są odporne na promieniowanie UV i nie żółkną. Nie poddają się ścieraniu i zmywaniu kwasami, zasadami i innymi rozpuszczalnikami. Dzięki nim można usuwać graffiti wielokrotnie.
Rozprowadzanie substancji zabezpieczających odbywa się pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Oczywiście środków antygraffiti jest wiele, a sposobów na usuwanie niechcianych malunków z zabezpieczonych ścian jest przynajmniej dwa – przy pomocy rekomendowanych środków przez producentów zabezpieczeń i przy pomocy gorącej wody pod ciśnieniem. Ostatnia metoda jest zapewne najtańsza, lecz nie zawsze w 100% skuteczna.

graffiti1.jpg


Jedno jest pewne – nie należy używać specjalistycznych środków do usuwania graffiti z zabezpieczonych powierzchni jeżeli powierzchnie nie zostały faktycznie zabezpieczone !
Efekt może być taki, że rozpuszczona farba wniknie w strukturę powierzchni ściany jeszcze głębiej. Jeżeli pojawiło się graffiti na niezabezpieczonej ścianie, należy je usuwać środkami dla powierzchni niezabezpieczanych.
Preparaty do zmywania mogą działać agresywnie na niezabezpieczone farby elewacyjne, a jeśli powierzchnia jest porowata jak tynk akrylowy, tynk wapienny, cegła, piaskowiec, to rozpuszczona farba graffiti wniknie głębiej robiąc brzydkie plamy.
Usuwanie graffiti ze ścian niezabezpieczonych wykonuje się dwuetapowo – nanosi się środek na malunki, a następnie zmywa go gorąca wodą pod odpowiednio dobranym ciśnieniem w zależności od rodzaju powierzchni. Jest to czasochłonny proces i często trzeba taka operację powtarzać wielokrotnie. Nawet po 5-ciokrotnym użyciu preparatów do ścian niezabezpieczanych mogą pozostać ślady po graffiti. Można jeszcze próbować piaskowania lub hydropiaskowania, lecz są to metody inwazyjne i nie zawsze można je zastosować bez uszkodzenia powierzchni.
Dlatego warto zabezpieczać powierzchnie narażone na wyczyny grafficiarzy powłoką antygraffiti, szczególnie zupełnie nowe powierzchnie, bo efekt będzie najlepszy.

Usługami usuwania graffiti i zabezpieczeniem antygraffiti zajmuje się warszawska firma ISSM Group Service. Stosuje ona sprawdzone w praktyce rodzime środki, w niczym nieustępujące niemieckim czy belgijskim.

Jak w każdej innej dziedzinie profilaktyka jest skuteczniejsza i tańsza niż najlepsze sposoby pozbywania się skutków zaniedbań.